google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
04 Ocak 2016 - Pazartesi 13:01 Bu haber 3043 kez okundu
 
3 TL VEREREK YETİMLERİ GÜLDÜREBİLİRSİNİZ...
Her gün artan yetim sayısının dünyada korkunç rakamlara ulaştığını biliyor musunuz? Yetimlere el uzatan insana cennet kapılarının açıldığını biliyor musunuz? İşte Türkiye'nin yetimlere el uzatan derneğinin ibretlik çalışması. Bir grup üniversite öğrencisinin yüreklerine düşen yardım aşkı...
YAŞAM Haberi
3 TL VEREREK YETİMLERİ GÜLDÜREBİLİRSİNİZ...

Bir avuç iylik meraklısı olarak kendilerini tanıtıyorlar. 2011 yılında başlayan Kitap Ayracı Projesi'nin emanetçileriymiş. Aslında her şey 350 TL toplayarak 3 katarakt hastasının gözlerini tedavi ettirmekle başlamış. Üniversitedeki küçük arkadaş grubunun çağrısı giderek çığ gibi büyümüş ve Malavi'de 46 kişilik yetimhane yaptırılmış. İyilik yapmak ve en önemlisi de iyiliği yetimlere yapmak onların amacı olmuş. Dernek İyilikhane ve Yetimlerle Dayanışma Derneği olarak açılmış. Kur'an-ı Kerim'de geçen yetimlerle ilgili hadisler ve ayetler bir grup Üniversite öğrencisine ışık olmuş. 

Dünyada başı okşanmamış bir yetim kalmasın istiyorlar. Bu onların aslında bir düşü. Ancak asıl düşleri dünyada bir tane yetimin kalmamasıyla birlikte derneğin yardım edecek bir yetimi bulamaması ve kapanması. Bu sözleriyle son söyleyeceklerini en başında söylediler. İyilikhane ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Zeynep Sena Soyyiğit ve Genel Sekreter Zeliha KayaÜlke.com.tr'nin sorularını cevapladı. 

ZEYNEP SENA SOYYİĞİT (BAŞKAN YARDIMCISI)

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Zeynep Sena Soyyiğit. İyilikhane de başkan yardımcısıyım, Marmara Üniversitesi danışma ve rehberlik 4. Sınıf öğrencisiyim. 

Bu düşünce nasıl gerçekleşti? Nasıl yola çıktınız? 

İlk başta iki öğrenci ile başlıyor. İki öğrencinin elimizdeki imkanlarla nasıl hayra vesile olabiliriz? Ne yapabiliriz? İnsanlara nasıl ulaşabiliriz? Sorularıyla başladık. Daha sonra kısa sürede Boğaziçi Üniversitesinden diğer üniversitelere yayılıyor. Daha sonrasında zaten genişledi. Daha sonrada İyilikhane Yetimlerle Dayanışma Derneği kuruldu. 

Peki kurulduktan sonra insanların tepkileri ne oldu? 

Birçok genç arkadaşımız bende bir şey yapmak istiyorum ama ne yapabilirim sorusuna cevap arıyorlardı. Siz 3 lira ile bir yetimin gülmesine vesile oluyorsunuz. İnsanlar bunu gördüklerinde bende bir şey yapabilirim dediler. Olmazsa bugün çikolatamı yemem, çayımı içmem ama bir yetimin yüzünü güldürebilirim diye düşünmeye başladılar ve bu lezzeti tadan arkadaşlarımız bende bunu çevreye yayayım daha fazla insana ulaşsın, daha fazla yetime ulaşalım dediler. Bizim burada gördüğümüz şey aslında gençlerin isteğiydi çok büyük bir genç kitle var. Ama ne yapacaklarını bilemiyorlar belki bu hayır istekleri bireyselde kaldığı için buna bir şekil veremiyorlar. Böyle bir çalışmada yer almak onları da motive ediyor. 

Siz insanlara gittiğinizde böyle bir düşüncemiz, projemiz var bununla ilgili yola çıkmak istiyoruz dediğinizde nasıl bir tablo ile karşılaştınız?  İnsanlar size ne sordular? 

Projeye ilk başladığımızda biz İHH İnsani Yardım Vakfında görevli olarak çalışmaya başlamıştık. Bir yetimhane projesi üstlenmiştik. Yaptığımız şey gayet somuttu. Arkamızda güçlü bir kurum vardı. Malavi’de bir yetimhane yaptırıyoruz ve kitap ayracı aldığınız zaman yetimhaneye bir tuğla olarak gidiyor dediğiniz zaman bu insanların zihninde somut olarak bir yere oturduğu için herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Ama bu hayali insanları ilk anlattığımızda insanların geri dönüşü oldu. Kitap ayracı aldığınızda sizde bir hatıra kalıyor ve bu ayraca baktığınızda tekrardan bağış yapmanın zamanı geldi, bunu tekrar yaparım diyerek tekrarına da teşvik oluyordur. İnsanlardan olumsuz bir şey almadık

ZELİHA KAYA (GENEL SEKTERER)

Şu an devam eden bir proje, maliyeti çok fazladır. Rafa kaldırmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Bu tarz çalışmalarınız var mı?

Kitap ayracı projesinin başladığı günden bugüne biz bu ürünleri hep dikilitaşa sadaka-i cariye olarak projeye yatırmak istemiştik. Şuanda Bangladeş’te bir yetimhane okulumuz sürüyor. 170 yetime yuva olacak inşallah 40010 bin Euro gibi bir maliyeti var aslında yola yeni çıkan bir kurum için büyük bir rakam gibi gözüküyor ama Elhamdülillah projemiz devam ediyor. İnternet üzerinden SMS yoluyla online ve elden gelen bağışları kabul ediyoruz. Açılan kermeslerde de yetimhanemize destek oluyoruz. Proje bu şekilde ilerliyor. 

Bu yola çıktıktan sonra aileleriniz ne diyor size? Destekliyorlar mı?

Ailemiz genel olarak destekliyorlar. Zaman zaman yoğunluklar oluyor, okul derslerimi aksattığım günler oluyor o zaman öğrencisin sonra aktif olsan diye serzenişte bulunuyorlar ama her konuda destekte bulunuyorlar. Sokaklarda onlarca genç avare avare dolaşıyor. Belki de ne yapmak istediklerini bilmiyorlar. Elhamdülillah genişliyoruz. Buraya gelen insanların hayatlarının nasıl değiştiklerini de görüyoruz. Şuan ki gençlerin ne yapabilirim sorusuna alternatif bu. Çünkü bu çalışmadan sonra küçük gruplar oluşmaya başladı. Bir hayra da öncü olunmuş oldu.

Hiç tanımadığınız insanlardan telefon alıyor musunuz?

Sosyal medya üzerinden, telefonlardan sürekli mesajlar alıyoruz. Ciddi yardım talepleri olabiliyor veya bizim okulumuza da gelin burada da seminer verin şurada bir yurdumuz var onlara da ulaşalım şeklinde talepler geliyor. Bunları mümkün olduğu kadar değerlendirmeye çalışıyoruz. Balıkesir de, Kayseri de bir kahvaltı programı organize edildi. Yurtlarda seminerler verildi. Bizimde ayrı yaşantımız olduğu için iş, okul gibi her zaman mümkün olmasa da mümkün olduğu kadar oralara ulaşıyoruz. Mail üzerinden, sosyal medya üzerinden iletişimimiz var. Oralardaki arkadaşlar sürekli talep halinde program yapalım diye talepler geliyor.

Hedefiniz nedir? Ne olmayı umuyorsunuz?

 Biz yetimler konusunda uzmanlaşmayı istiyoruz. Biz sadece yetim derneğiyiz başka bir çalışmamız yok. Yetimlerin yetim kalma sebeplerinden başlayarak, o çocukların hayatlarına nasıl dokunabiliriz diye çalışıyoruz. Yola yeni çıktığımız için çalışmalarımız başlangıç safhasında ama uzun vadeli hayallerimizle dünyada başı okşanmamız yetim bırakmak istemiyoruz. Biz bu grubu kurduğumuzda kapatmak için kurduk dedik. Dünyada yetim kalmazsa, bizimde amacımız kalmadığı için kapatacağız diye derneğimizi kapatmak için kurduk diyebiliriz aslında. 

Yardıma ihtiyacı olan insanları gören hayırseverler var. Bunlardan da telefon alıyor musunuz? İşverende olabilir zenginde olabilir, ünlüde olabilir böyleleri karşınıza çıktı mı?

 Evet bize bu konuda dönüş yapan insanlar oluyor. Bağış yapmak istiyorlar, bağış yapmak istiyorlar. Her biriyle teker teker ilgilenmeye çalışıyoruz. 

Şimdi adam yardımı tek etmek istiyor ama yeterli değil...

Aslında kimin ne kadar güce yeterse. Birkaç kişi birlikte olup bir yetime yardım edecek kadar para toplanabilir. Bu konuda tabi herkesi teşvik ediyoruz. Aslında yardım etmeye gönüllü olan kişi diğerlerini de buluyor. Böylellikle kendisinin bir yetime yardım edecek kadar parası olmasa bile kişi sayısı artınca yine de o yetimimizin başı okşanmış oluyor. Yani kimin ne kadar yardım edeceği değil, yardım eden kişilerin sayısının artmasıyla yardım miktarı artabiliyor. Bu da aslında yetim yardımında önemli bir proje 

Size yeni fikirler önerenler oluyor mu?

Oluyor ama imkan dahilinde olması gerekiyor. Bunları fikir olarak arşivliyorsunuz ama hareket noktasında uygun zamanı beklemek zorundasınız. Bu hem maddi anlamda böyle imkanlarınız nispetinde bir araya gelebiliyorsunuz. Bu yavaş adımlarla ama arge olarak da arkadan ittirip çünkü genç kitle ile birlikteyiz. 

ZEYNEP SENA SOYYİĞİT (BAŞKAN YARDIMCISI)

Sizin seslenmek istediğiniz bir kitle var mı?

Şu an dünyada gerçekten çok korkunç bir istatistik var. Rakamları her duyduğumuzda tüylerimiz diken diken oluyor. 400 milyon yetimden bahsediyoruz. Günde 10 bin tane çocuğun yetim kaldığından bahsedebiliyorsak. Burada hepimize ayrı ayrı sorumluluklar düşüyor. Burada büyük küçük demeden bu sorumluluktan kaçmamamız gerekiyor. Gerçekten elimizi taşın altına sokacağız. Yorulacağız ama belki o imdada yetişme noktasında Allah bizi son ana kadar sınayacak ama biz Hz. İbrahim gibi son ana kadar bekleyelim. O ana kadar belki bir sabır gerekiyor. Herkesin küçük büyük yapabileceği bir şeyler var. Eğer bu bir öğrenciyse ayraç ile bu projeye destek olabilir. Yetim çocuklara dair bir bilinç oluşturmak istiyoruz. Ne kadar gönüllümüz olursa biz o kadar güçlüyüz. Derdi ve hayalleri olan kim varsa biz derneğe bekliyoruz. Dış dünyaya tepkisiz kalamıyoruz. Dışarıda birileri ölüyor, birileri yetim kalıyor. Birinin buna el uzatması gerekiyor. Biz kendi imkanlarımızca buna el atmaya çalışıyoruz. Önemli olan insan yetiştirip bizim önümüze geçmesini sağlamak. Biz yarın, bir gün dernek olamayacağız ama bizden daha iyileri hakikaten bu dernekte daha iyi şeyler yapacaklar. Önemli olan bu işin yetime ulaşması ve gitmesi. 

İYİLİKHANE VE YETİMLERLE DAYANIŞMA DERNEĞİ

ÜLKEHABER

Kaynak: Editör:
Etiketler: Her, gün, artan, yetim, sayısının, dünyada, korkunç, rakamlara, ulaştığını, bili
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937