google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
24 Temmuz 2015 - Cuma 11:39 Bu haber 2432 kez okundu
 
IŞİD'DEN MİSİLLEME HAZIRLIĞI: 700 CANLI BOMBA!
Suriye ve Irak’ta peş peşe yenilgiler alan IŞİD, örgütün motivasyonunu ayakta tutabilmek için 700 canlı bombayı devreye sokuyor.
GÜNDEM Haberi
IŞİD'DEN MİSİLLEME HAZIRLIĞI: 700 CANLI BOMBA!

Örgütün bu kapsamda 120 kişiyi uyuyan hücreler olarak bazı ülkelere gönderdiği öğrenildi.

Irak'ın Kerkük ve Tikrit, Suriye'de Kobani, Haseke ve Halep'te ağır yenilgiye uğrayan terör örgütü IŞİD'in, motivasyonu yükseltmek için kanlı bir planı devreye sokacağı belirtildi.

Mayıs ayından bu yana Irak'ın Musul kenti merkezi koordinasyonlarına hız veren IŞİD'in örgüt içinde 700 canlı bomba belirlediği ve bunları ABD, Kanada, Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya ve Türkiye gibi ülkelere bir kısmını gönderdiği bir kısmını da göndermeye hazırlandığı bildirildi. Mayıs ve Haziran ayı içinde 120 intihar bombacısının uyuyan hücreler olarak önceden belirlenen bölgelere yollandığı, geriye kalanların da yıl sonuna kadar sevk edileceği belirtiliyor.

MİSİLLEME YAPMAK İÇİN

Bu kapsamda belirlenen hedef ülkelerde uyuyan hücreler olarak kalmayı hedefleyen IŞİD üyelerinin, terör örgütüne yönelik her operasyonun ardından harekete geçirileceği iddia ediliyor. Iraklı askeri kaynaklar, Musul merkezli sürdürülen koordinasyonun başında 3'ü Çeçen asıllı olmak üzere 9 kişinin yer aldığı ve canlı bomba ve uyuyan hücrelerle iletişim kanallarının bu merkez üzerinden sürdürüleceğini belirlediklerini ifade ediyorlar.

ÜÇ MERKEZDEN FİNANS AKTARIMI

Kaynaklar, militanların maddi ihtiyaçları için ise Bağdat, Amman ve Kuveyt üzerinden farklı döviz büroları aracılığı ile para transferlerinin gerçekleşebileceğini ancak bunun takibinin imkansız olduğuna vurgu yapıyor. Terör örgütünün, motivasyonu arttırmak ve kendisine yönelik operasyonları tehdit ve korku algısıyla geri püskürtmeyi amaçladığı düşünülüyor.

Bombacı kamerada

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezi'nin bahçesinde gerçekleştirilen ve 32 kişinin yaşamını yitirmesi 104 kişinin yaralanmasına yol açan intihar bombacısının görüntülerine ulaşıldı. Ailesinden alınan örnekler sonucu intihar bombacısı olduğu tespit edilen Şeyh Abdurrahman Alagöz, polis kamerasının gördüğü kapının tam tersi istikametten Amara Kültür Merkezi'ne girdi. Orada bulunan özel bir işyerinin kamerasından bombacı tespit edildi. (Yenişafak)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Suriye, Irak’ta, peş, peşe, yenilgiler, alan, IŞİD, örgütün, motivasyonunu, ayak
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937