google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 11:43 Bu haber 4626 kez okundu
 
TÜRKİYE NATO'YA RESTİ ÇEKTİ!
Reuters, Türkiye'nin NATO'nun Baltık ülkeleri ve Polonya ile ilgili savunma planlarını, ittifakın Ankara'ya Suriye'de PKK/YPG ile mücadelesine daha fazla destek verene kadar reddettiğini duyurdu. Detaylar haberdesifre.com'da
GÜNDEM Haberi
TÜRKİYE NATO'YA RESTİ ÇEKTİ!

İngiliz haber ajansı Reuters'ın NATO'daki savunma kaynaklarına dayandırarak servis ettiği son dakika haberine göre, Türkiye'nin NATO'nun Baltık ülkeleri ve Polonya ile ilgili savunma planlarını, ittifakın Ankara'ya Suriye'de PKK/YPG ile mücadelesine daha fazla destek verene kadar reddettiğini duyurdu.

 

 

"YPG'Yİ TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRENE KADAR PLANLARA İMZA ATMAYACAĞIZ"

Reuters haberinde, Türkiye'nin NATO'daki temsilcisine, ittifakın YPG'yi terörist örgüt olarak görene kadar, söz konusu savunma planlarını imzalamaması, özel ve resmi görüşmelerde bu konuda daha katı tutum sergilemesi yolunda talimat verdiği bildirildi.

 

 

NATO ülkelerinin Baltık Denizi'nde gerçekleştirdiği bir tatbikattan görüntü...NATO ülkelerinin Baltık Denizi'nde gerçekleştirdiği bir tatbikattan görüntü...

ABD İLE TÜRKİYE ARASINDA GÖRÜŞ AYRILIĞI

NATO'daki Türk temsilcinin ve Türk Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı'nın konu ile ilgili soruları yanıtsız bıraktığı kaydedilen haberde, söz konusu tartışmanın, gelecek hafta NATO'nun Londra'da yapacağı 70. yıldönümü zirvesi öncesi, Ankara ve Washington arasındaki YPG konusundaki görüş ayrılığının da bir göstergesi olduğu yorumu yapıldı.

NATO ülkelerinin Baltık Denizi'nde gerçekleştirdiği bir tatbikatta Türk savaş gemisi...

NATO ülkelerinin Baltık Denizi'nde gerçekleştirdiği bir tatbikatta Türk savaş gemisi...

NATO'NUN RUSYA'YA KARŞI BALTIK ÜLKELERİNDE GELİŞTİRDİĞİ SAVUNMA PLANI: TÜRKİYESİZ BU PLAN İŞLEMEZ

NATO ülkeleri, Baltık ülkeleri ve Polonya'nın olası bir Rus saldırısına karşı savunulması konusunda bir askeri planı hayata geçirmek istiyor. Reuters'a konuşan bir diplomatik kaynak, Türkiye'nin onayı olmadan bu planın hayata geçirilmesinin zor olduğunu belirterek, savunma planını engelleyerek, Türkiye'nin Doğu Avrupalıları bu konuda "rehin aldığını" iddia etti.

Baltık kıyılarına demirlemiş Türk savaş gemisi...Baltık kıyılarına demirlemiş Türk savaş gemisi...

"TÜRKİYE'NİN TAVRI BİRLİĞİ BOZUYOR" İDDİASI

Reuters'a konuşan ikinci diplomatik kaynak ise ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un NATO aleyhindeki son açıklamalarının ardından ittifakın birlik ve dayanışmaya en fazla ihtiyaç duyduğu bir sırada Türkiye'nin tavrını "birliği bozan" bir davranış olarak niteledi.

Baltık ülkeleri ve Polonya'yı savunma planı, Rusya'nın tek taraflı olarak Kırım'ı 2014 yılında ilhakının ardından ilk kez gündeme gelmişti.

kaynak: haber7

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRKİYE, NATO'YA, RESTİ, ÇEKTİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937