google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
31 Aralık 2020 - Perşembe 12:31 Bu haber 471 kez okundu
 
WHATSAPP'TAN GELEN KODA DİKKAT!
WhatsaApp'tan gelen koda dikkat: Kimseyle paylaşmayın, dolandırılabilirsiniz. Haberin detayı haberdesifre.com'da
BİLİM TEKNOLOJİ Haberi
WHATSAPP'TAN GELEN KODA DİKKAT!

WhatsApp'ta hızla yayılan bir dolandırıcılık dalgası, kullanıcıların hesaplarını tehlikeye sokuyor. Bir arkadaşınızdan gelen mesaj üzerine size WhatsApp'tan gelen SMS'teki kodu paylaşmanızla birlikte hesabınız otomatik olarak ele geçiriliyor.

Merhaba, kusura bakmayın, size yanlışlıkla SMS ile 6 haneli bir kod gönderdim, lütfen bana iletebilir misiniz? Acildir."

DOLANDIRICILIK YÖNTEMİ ŞU ŞEKİLDE İŞLİYOR

Kullanıcının telefonuna bir SMS geliyor ve bu SMS, WhatsApp'ın ilk kurulumunda size gelen doğrulama SMS'i ile aynı. Yani mesaj doğrudan WhatsApp'tan geliyor. Kullanıcı ise herhangi bir WhatsApp işlemi yapmadığı halde gelen mesaja anlam vermeye çalışıyor ama işin içinden çıkamıyor. Tam bu noktada kullanıcıya bir arkadaşı mesaj atıyor ve şu satırlara yer veriyor: Kullanıcı arkadaşıyla kendisine gelen SMS'teki kodu paylaştığı anda ise WhatsApp hesabı başkasının eline geçmiş oluyor. Öylesine hızla yayılan bir yöntem ki, pek çok kişi bu sahte mesajlar yüzünden mağdur olmaya başlamış durumda. 

Arkadaşınızın da WhatsApp hesabının hack'lenme durumu söz konusu olduğundan kesinlikle bu tip mesajlara itibar edilmemesi gerekiyor. WhatsApp'ın doğrulama kodu sadece size özeldir ve asla bir başkasıyla paylaşmayın.

Kaynak: Editör:
Etiketler: WHATSAPP'TAN, GELEN, KODA, DİKKAT!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937