google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
03 Haziran 2019 - Pazartesi 19:58 Bu haber 3348 kez okundu
 
AK PARTİ'DEN YSK'YA YENİ İTİRAZ!
AK Parti, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim kuruluyla ilgili son kararına itiraz etti. Bayram sonrası YSK'nın itirazı karara bağlaması bekleniyor.
GÜNDEM Haberi
AK PARTİ'DEN YSK'YA YENİ İTİRAZ!

AK Parti Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) seçim kuruluyla ilgili son kararına itiraz etti. 

 

Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturduğu gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu müdürlerinin yenilenecek seçimlerde de görevlerine devam etmesine karar vermişti.

Bayram sonrası YSK'nın itirazı karara bağlaması bekleniyor.

Yüksek Seçim Kurulu, (YSK) sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturduğu gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu müdürlerinin yenilenecek seçimlerde de görevlerine devam etmesine karar vermişti.

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA

AK Parti'nin YSK özel temsilcisi Recep Özel, yaptığı açıklamada itiraz ettikleri konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

"31 Mart seçimlerinde kanuna aykırı işlem yapan ilçe seçim kurulu başkanı ve seçim müdürleri ile diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiş olup, bu suç duyurusu üzerine de İstanbul İl’ine bağlı tüm ilçe seçim kurullarında görevli ilçe seçim kurulu başkanı olan hakimler ile yine seçmen kütük bürolarında görevli seçim müdürleri hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarında soruşturma dosyaları hazırlanarak adli tahkikatlar başlatılmıştır" diyen Özel, başvurularının temel gerekçelerini şöyle anlattı:

"Yapılan bu kanuna aykırı işlemler ile usulsüzlüklerin öncelikle ilçe seçim kurulu başkanları ile seçim müdürleri tarafından yapıldığı kanısına varıldığından dolayı, YSK'nın aynı kararıyla, bu kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunularak soruşturma başlatılması istendi. Buradan açıkça anlaşılıyor ki, ilçe seçim kurulu başkanları ile seçim müdürleri bu konudaki usulsüz işlemlerden birinci derecede sorumlu tutulmuşlardır."

kaynak: haber7

Kaynak: Editör:
Etiketler: AK, PARTİ'DEN, YSK'YA, YENİ, İTİRAZ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937