google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 14:41 Bu haber 5022 kez okundu
 
DÜNYANIN EN PAHALI VE İLGİNÇ 7 MEYVESİ
Dünya üzerinde meyve çok sevilen yiyeceklerin başında gelmektedir. Peki, dünyanın nadir bulunan en pahalı ve ilginç 7 meyvesini öğrenmek ister misiniz?
YAŞAM Haberi
DÜNYANIN EN PAHALI VE İLGİNÇ 7 MEYVESİ

Durian

Durian, Durio cinsine ait birkaç ağaç türünün meyvesidir. Endonezya'da 300'den fazla, Tayland'da 100 ve Malezya'da 100'den fazla çeşidi olan en az dokuzu yenilebilir meyve üreten 30 tanınmış Durio türü vardır. Meyvelerin kralı olarak anılan meyvenin kokusu çok kötü ancak buna rağmen tadı onu bu kadar değerli yapıyor. Durian’ın adedi 200 dolar bedelle satılmaktadır.

Durian

Monstera Deliciosa (Devetabanı) 

Monstera bitkisinin 60 çeşit türü vardır. Yaprakları 2.5 metreye kadar uzayabilen bu bitkinin uzun saplı koyu yeşil renkli, derimsi dokulu, iri gösterişli ve parlaksı yaprakları vardır koyu yeşil, büyük parçalı ve delikli derimsi yapıda; yaprak sapları uzun, gövdesi kuvvetli ve odunsu, hava köklerine sahip, tırmanıcı nitelikte süs bitkileridir. Meyvesi bir yılda olgunlaşır.

Monstera Deliciosa (Devetabanı)

Olgun meyvesi kocaman bir muz kadar ama daha kalın, uzun çam kozalağı gibi dış yüzeyi altıgen tanelerle kaplıdır. Devetabanı meyvesinin lezzeti muz- ananas lezzetlerinin karışımına benzer. Olgunlaşmamış meyvelerde potasyum oksalat bulunduğundan dolayı boğazı tahriş eder ve zehirlidir. Dış kısmı yenilmez zehirlidir. Tanesi ise 50 dolardan alıcı bulur.

Kare karpuz

Kare karpuz da yine Japonya’ya özgüdür. Japonya'da üretilen ve yılda yalnızca 300-400 adet üretilen bu küp şeklindeki karpuzlar 5-6 kilo arasında bir ağırlığa sahip. Küp şeklini alması için ise özel kutularda yetiştiriliyor. Bu Japon karpuzların bildiğimiz karpuzlardan farkı yalnızca şekli değil.

Kare karpuz

Bu karpuzun, özel olarak yetiştirilen küp şeklindeki versiyonunun fiyatları 100 dolardan başlıyor ve 300 dolara kadar gidiyor. Ancak zengin Ruslar, lüks olan Moskova alışveriş merkezlerinde bu meyveyi 800 dolara satın alıyor.

Cupuacu 

Güney Amerika’ya özgü bu meyve normal bir egzotik meyve değildir, daha çok bir sebzeye benzer. Sağlık açısından sayısız yararı olan meyvenin 450 gramı 250 dolara alıcı bulmaktadır.

Cupuacu

Japon yakut üzümü 

Sadece dünyanın tek bir yerinde Japonya İshikawa’da yetiştirilen bu kırmızı renkli üzüm, dünyanın en pahalı meyvelerinin başında gelir. Her yakut üzümü 20 gr ağırlığında olup, her bir tanesi masa tenisi topu büyüklüğündedir ve 18 gram şeker içermektedir.

Japon yakut üzümü

700 gram ağırlığındaki bu üzüm geçmiş yıllarda 910 dolara satıldı. Günümüzde ise yaklaşık 100 dolara Tokyo Senbikiya meyve pazarında bu üzümden bulabilirsiniz. Ancak iyi kalite yakut roman üzümünün her biri minimum 30 gram olmalı ve demeti en az 700 gram ağırlığında olmalıdır. Bu ağırlıkta olanlar çok nadir bulunur ve demeti Kanazawa toptan pazarda 6.400 dolara satılmaktadır.

Yubari kavunu 

Japonya’ya ait bu meyve oldukça lezzetlidir. Genellikle çift halinde satılan kavun, özellikle de hediye olarak verilmektedir. Volkanik tüf oranı yüksek toprakta yetiştiği için dünyanın en lezzetli ve sulu kavunu olan Yubari Kavunu 26.000 dolara kadar alıcı buluyor. Kavunun bir özelliği de, kusursuz bir küre şekline sahip olması.

Yubari kavunu

Dansuke karpuzu

Japonya'ya ait olan dansuke karpuzunun diğer karpuzlardan farkı tabi ki fiyatının yanında bir de lezzeti. Dünyada sadece Japonya’nın Hokkaido adasında yetişen bu siyah karpuzlar yılda sadece 10.000 adet üretiliyor. İnanılmaz derecede sulu ve lezzetli olan bu karpuzun fiyatı ise 6300 dolar.

Dansuke karpuzu

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DÜNYANIN, EN, PAHALI, VE, İLGİNÇ, 7, MEYVESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937