google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
21 Temmuz 2021 - Çarşamba 07:24 Bu haber 1147 kez okundu
 
KURBAN ETİ TÜKETİMİNDE DİKKAT EDİLECEKLER
Kurban bayramının gelmesiyle birlikte internette "kurban eti tüketimi" başlığı altında birçok aramanın yapılmasıyla birlikte haber deşifre olarak bizde; kurban eti tüketiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bir derleme hazırladık.
GÜNDEM Haberi
KURBAN ETİ TÜKETİMİNDE DİKKAT EDİLECEKLER

Pandemi sürecinde ikinci kez yaşadığımız kurban bayramının gelmesiyle birlikte kurban eti tüketiminde nelere dikkat etmemiz gerektiği de arama motorlarında sıkça aranmaya başlandı. Haberdesifre.com olarak bizde bir derleme yaptık.

Kurban eti tüketiminde dikkat edilecekler

Hayvanın nasıl bir ortamda kesildiği hijyen şartlarına dikkat edilmesi önemlidir. Çünkü gerekli şartlara uyulmadığı takdirde bazı virüs, bakteri ya da parazitlerin insanlara bulaşması ve hastalık yapması mümkündür. Bu nedenle hayvanın gerekli sağlık kontrollerinin yapılıp bulaşıcı hastalıkları taşımadığından emin olmak gerekir.

Saklanma şartı

Etin saklanma koşullarına, soğuk zincirin korunmasına dikkat etmelidir. Özellikle içinde bulunduğumuz sıcak yaz günlerinde etin kolayca bozulacağını ve hastalık yapıcı mikroorganizmaların kolayca üreyebileceğini unutmamak gerekir.

Kesildiği tezgâh

Evde mutfakta çiğ etin saklandığı kap, kesildiği yer hemen sonra sabunlu suyla iyice temizlenmelidir. Aynı yerde başka yiyecek özellikle de çiğ tüketilen salata meyve gibi yiyecekler bulundurulmamalı aynı tezgâh yıkanmadan kullanılarak kesilmemelidir.

Pişirme şekli önemli

Pişirme yöntemleri de etin sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için önem taşır. Çiğ ya da yeterince pişirilmemiş etten bazı mikrop ve parazitlerin bulaşması daha kolaydır. Aynı şekilde yanacak kadar pişmiş, kömürleşmiş etler de kanserojen özellik taşıdığı için zararlıdır. Etlerin kızartılarak pişirilmesi de benzer şekilde aynı zamanda trans yağların da oluşumuna sebep olarak hem kanser hem de kalp damar hastalıkları yönünden risk taşır. Et ateşten belli bir uzaklıkta pişirilmelidir.

Yüksek kolesterol

Kırmızı etin bilinen bir diğer özelliği de kanda kolesterol düzeyini artırmasıdır. Bu nedenle özellikle kan lipid değerleri fazla olan hastalar kalp damar hastalığı riski sebebiyle kırmızı eti tüketirken dikkatli olmalılar.

Kanser riski

Kırmızı eti uzun süre ve fazla tüketen hastalarda kolon kanseri görülme sıklığı daha fazladır. Harvard Tıp Fakültesi Profesörü ve Dana-Farber ve Kanser Enstitüsü’nde görevli doktor Marios Giannakis tarafından yürütülen çalışmada kırmızı et tüketiminin bağırsak kanserine neden olan DNA mutasyonu riskini artırdığı gösterilmiştir. Benzer şekilde 2015 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün bir kolu olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından kırmızı et tüketiminin kanser oluşma riskini artırdığı belirtilmişti. IARC tarafından oluşturulan çalışma grubuna 10 ülkeden 22 bilim insanı katılarak yapılan araştırmada kırmızı et ve işlenmiş et ile kanser riski arasındaki ilişki incelendi. Çalışma grubunun Lancet dergisinde yayınlanan makalesinde işlenmiş etin kanserojen olduğu ve kırmızı etin ise olası kanserojenik etki taşıdığı belirtilmişti. Yani raf ömrü uzatılmış, çeşitli endüstriyel işlemlerden geçirilmiş salam, sucuk, sosis gibi etler kanser yapma riskini daha fazla taşıyor. Bu risk özellikle tütsülenmiş etlerde daha da fazla.

Tuz oranı fazla

Ayrıca salam, sucuk gibi işlenmiş etlerin tüketimi de kolorektal (bağırsak) kanser riskini artırmanın yanı sıra içerdiği tuz ve doymuş yağlar nedeniyle hipertansiyon, kalp damar hastalığı ve obezite açısından da sakıncalıdır. Bayramınız kutlu olsun, sağlık ve mutlulukla güzel bir bayram geçirmenizi dilerim.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KURBAN, ETİ, TÜKETİMİNDE, DİKKAT, EDİLECEKLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937