google-site-verification: google1c8961f705f094a6.html
Haber Detayı
02 Haziran 2019 - Pazar 14:14 Bu haber 3855 kez okundu
 
PENÇE HAREKATI SONRASI HDP CHP İÇİN SAHADA...
Pençe harekatından sonra HDP’liler, CHP adayı İmamoğlu’na destek için sıraya girdi. Detaylar haberdesifre.com'da
GÜNDEM Haberi
PENÇE HAREKATI SONRASI HDP CHP İÇİN SAHADA...

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey Irak’taki terör inlerini imha için başlattığı ‘Pençe’ operasyonu ile panikleyen HDP’ye, 23 Haziran seçimleri ile ilgili ardı ardına açıklamalar yapmaya başladı. Operasyonun başladığı 27 Mayıs’tan bu yana açıklamalar peş peşe geldi.

 

AMACIMIZ KAYBETTİRMEK

İlk açıklama HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’dan geldi. Meclis’te konuşan Buldan, “Gelin 23 Haziran’da aradaki fark tam 250 bin olsun” çağrısı yaptı. Buldan, “Gezi ruhu bugün de aynı canlılığını korumaktadır. Bu ruh, aynı özgürlük ruhuyla halklarımız kazanmaya ve destan yazmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı. Buldan ardından da İngiliz yayın organı BBC’ye, CHP’nin İstanbul il örgütüyle görüşmeler yaptıklarını belirterek şunları söyledi: “Bizim burada açık ve net tavrımız var: AKP'ye kaybettirmek ve demokrasi güçlerinin kazanması.”

 

KARARIMIZ KESİN

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Oluç “Bu bizim için artık bir tartışma konusu değildir. 23 Haziran’da da göreceğiz, bu konudaki tutumumuzu daha önce de açıkladık. Bizim seçmenlerimiz de sandığa gidecekler, mağdur olan, hakkı yenilen kimse, onun yanında yer alacaklardır” ifadelerini kullandı.

KENDİ ADAYIMIZ GİBİ

HDP Sözcüsü Günay Kubilay da bir internet sitesine konuştu. “İstanbul’da bizzat HDP’nin adayı seçime giriyormuş gibi son derece organize, planlı bir çalışma içine gireceğiz.” ifadelerini kullanan Kubilay şunları söyledi: “İstanbul seçimi sadece İstanbul seçimi olmaktan çıktı. Artık İstanbul seçimi herhangi bir belediye başkanlığı seçimi olmanın ötesinde. Biz referandum diyoruz. Biz bir politik parti olarak CHP’yi tercih etmiş değiliz. Bizim 31 Mart İstanbul stratejimiz devam ediyor. AKP-MHP iktidar bloku kaybettikçe Türkiye’de demokrasi kazanacak teziyle hareket ediyoruz.”

PENÇE'YE KARŞI EL ELE

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan bir gazeteye verdi röportajda diğer HDP'lilere benzer ifadeler kullandı. Kurtulan, 31 Mart seçimlerinde belirledikleri stratejinin gereğini yaptıklarını ve aday göstermeyerek destekledikleri yere kazandırdıklarını iddia ederek, bu konuda İstanbul’da çalışmaların başladığını dile getirdi. TSK'nın yürüttüğü Pençe harekatına gönderme yapan Kurtalan, "Hâlâ çeşitli isimlerle operasyonlar sürüyor. Bunun daha önce olduğu gibi bugün de çözüm olmadığını biliyoruz. Tüm demokrasi güçlerine mücadele birliği içerisinde olalım diyoruz" dedi

BAYRAK FLAMA YOK

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir ise PKK'nın kanalına 23 Haziran stratejilerini şöyle özetledi: “HDP daha önce aldığı kararın arkasında durarak seçimlere girecek. 31 Mart’taki seçim gibi daha propagandaya yönelik bir çalışma olmayacak. Yani bayrak, flama ya da stantlarımız olmayacak. Daha çok saha çalışması, bizzat seçmene gidilerek birebir temas kurularak yürütülecek bir çalışma olacak.”

kaynak: haber7

Kaynak: Editör:
Etiketler: PENÇE, HAREKATI, SONRASI, HDP, CHP, İÇİN, SAHADA...,
Yorumlar
Haber Yazılımı http://go.onclasrv.com/afu.php?zoneid=1665937